SL2: ΑΕΛ-Καμπανιακός Χαλάστρας: 2-1 Ήχησαν... καμπάνες ανόδου στην Arena!

Νικηφόρα με σκορ 2-1 ξεκίνησε η νέα αγωνιστική περίοδος για την ΑΕΛ στην SL2 καθώς επιβλήθηκε της  νεοφώτιστης στην δεύτερη εθνική κατηγορία της χώρας ομάδα του Καμπανιακού Χαλάστρας.

Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας της ΑΕΛ στο AEL FC Arena μετά την επιστροφή της σε αυτό. Όμως αυτό το γεγονός δεν φαίνεται να κινητοποιήσε τα φίλαθλα αντανακλαστικά των Λαρισαίων αφού η παρουσία του κόσμου σε αυτό ήταν αρκετά ασθενική για τα δεδομένα της ΑΕΛ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι "βυσσινί" ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Ogboe να πετυχαίνει το πρώτο φετινό γκολ της ομάδας στο 22ο λεπτό. Εν συνεχεία όμως η νεοφώτιστη ομάδα της δυτικής υπαίθρου της Θεσσαλονίκης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 36ο λεπτό με τον Πόζογλου. Ωστόσο η ΑΕΛ θα φτάσει στην νίκη λίγο αργότερα στο 40ο λεπτό, με τον Κώστα Παπαγεωργίου να κάνει το τελικό 2-1.
Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει την ομάδα της ΑΕΛ στην κορυφή της SL2, βάζοντας εξ αρχής τις βάσεις για την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην SL1.